środa, 6 stycznia 2010

Pinhole na film 9x12 | LF pinhole camera | [1]

Rozpocznę aparatem, nad którym teraz siedzę i który właściwie mnie zmobilizował do założenia tego bloga, co by nie wysyłać wszystkim zdjęć tylko wsadzać w jedno żeby chętni bez przymusu mogli śledzić postępy prac :)

Aparat to pinhole oczywiście, średnica 0.35mm, ogniskowa dobrana wg Pinholedisgnera - 61mm, format filmu 9x12 lub 4x5". Aparat będzie na kasety wielkoformatowe. Formatu jeszcze nie znam tak do końca, ponieważ sprzedawca z ebay.de wysłał mi kasety 9x12 zamiast 4x5. Osobiście wolał bym 4x5 - więcej i łatwiej dostępnych filmów, ale serdecznie mi się nie chce ich odsyłać do Niemiec i czekać ponownie x dni na nowe. Tak więc prawdopodobnie pozostanie 9x12, chyba że pan się uprze że chce je wymienić.

Jako że bez kaset nie mam co zaczynać projektować body, zacząłem od obiektywu i migawki.Nad blaszką z otworkiem wiele się nie zastanawiałem, zakupiłem gotową za 12 zł - dostępne na allegro. Póki co przyszła 0.3 zamiast 0.35 i mam nadzieję że to koniec omyłek, chyba ze mi przyślą lepszy film to już będę cicho siedział. Migawkę wymontowałem ze starej Smieny 8M, nadaje się idealnie - bardzo łatwo ją wymontować i zaadoptować do potworka. Musiałem ją trochę odchudzić żeby nie winietowała. Będę miał w związku z tym tylko czas B - do średniego formatu można z powodzeniem pozostawić aluminiowy pierścień, dzięki któremu są czasy od 1/250 do 1/15. Tak wygląda migawka o wydłubaniu ze smieny - z przodu wystający boku naciąg, z tyłu dźwignia która zwalnia migawkę, o tym później.

Migawka wylądowała w obudowie ze spienionego pcv. Moim zdaniem jest to idealny materiał do takich mocno nie zaawansowanych konstrukcji bardzo łatwy w obróbce, trwały, dość tani, w różnych kolorach - przede wszystkim w czarnym :) Do kupienia na allegro. Obudowę wyciąłem na frezarce cnc. Z przodu wycięcie na palec do naciągania migawki, całość na kwadratowej płytce wciętej na krawędzi z myślą o mocowaniu w body. Pozostaje zamontować mocowanie dla wężyka spustowego, na dodatkowym pierścieniu trzymającym migawkę od tyłu.Jak na razie wszystko ładnie pasuje - pomijając oczywiście te dwie pomyłki sprzedawców. Tak wiec póki co czekam na info o kasetach i rozpoczynam projektować body. No i nazwę trzeba wykoncypować :)

Summary: This is project of my own construction - large format pinhole camera. Parameters: pinhole diameter 0.35mm, focal lenght 61mm, aperture f174. I will use large format film holders 9x12 or 4x5. Shuter is removed from Cmiena 8M and mounted in pvc nest.

4 komentarze:

 1. mac-pin-gajwer z Ciebie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. czekam na efekty.
  blogas idzie do rssa.
  ja właśnie siedzę nad swoim 13x18/50mm na papier.

  OdpowiedzUsuń
 3. super blog. powodzenia i pozdrowienia !!!

  OdpowiedzUsuń